1402-07-06 04:53

آیا پی‌وی‌سی اروپا بعد از دو ماه ثبات به روند صعودی باز می‌گردد؟

بازارهای پی‌وی‌سی نقدی اروپا در دو ماه گذشته پس از طولانی‌ترین روند صعودی از ژوئن 2020 تا نوامبر 2021، روند ثابت را دنبال کرده‌اند. با روند صعودی بازارهای بالادستی، معامله‌کنندگان بر سر این قضیه بحث می‌کنند که آیا قیمت‌ پی‌وی‌سی می‌تواند در فوریه به روند افزایشی خود بازگردد.

پیش‌بینی‌های صعودی برای قراردادهای اتیلن فوریه و اوج‌گیری هزینه‌های صنایع همگانی نکات اصلی برای افزایش قیمت‌ها هستند، اگرچه افزایش بالقوه قیمت‌‌ها با عدم موافقت برخی از معامله‌کنندگان بازار با توجه به مقاومت در برابر قیمت‌های متورم پی‌وی‌سی و بهبود دسترسی‌پذیری محصول، مواجه شد.

روند کاهشی تقاضا بعد از خریدهای بیش از حد در ماه‌های گذشته

تبدیل‌کنندگان برخلاف ماه‌های گذشته به جای ذخیره‌سازی همزمان با ترس از مواجهه با کمبود مواد، براساس نیازهای اساسی خود خرید کردند. این امر از قیمت‌های بسیار بالا و همچنین کاهش نگرانی‌ها در مورد دسترسی‌پذیری این کالا نشئت گرفت. جدا از سطوح قیمتی متورم، فعالیت‌های خرید تحت تاثیر افزایش تعداد مبتلایان به کویدی قرار گرفت که نرخ‌های بهره‌برداری را همزمان با کاهش نیروی کار با روند نزولی مواجه کرد.

همچنین بازار شاهد موضع محتاطانه مصرف‌کنندگان نهایی در برابر یک‌سری از محصولات بود. در واقع، تعدادی از تبدیل‌کنندگان با نگرانی اظهار داشتند که با توجه به مقاومت‌ها، قادر نیستند سیر افزایشی هزینه‌ها را به طور کامل به محصولات نهایی خود منتقل کنند.

بهبود جریان بازار با آمدن منابع جایگزین

ظهور عرضه k67 مصری بعد از غیاب دوره‌ای، به بهبود سطوح عرضه کمک کرده و همچنین با فعالیت‌های خرید نرمال همزمان شد. تبدیل‌کنندگان با توجه به بهبود تخصیصات ماهانه در مقایسه با ماه‌های گذشته، موفق شدند نیازهای خود را تامین کنند.

اگرچه عرضه منطقه‌ای همچنان محدود است. سطح ذخیره انبارها عامل اصلی تولیدکنندگان برای افزایش قیمت‌های پی‌وی‌سی از نیمه دوم 2020 بوده است. عرضه‌کنندگان به این حقیقت اشاره داشتند که علیرغم برداشته شدن فورس ماژورها و بازگشت ظرفیت‌ها، دسترسی‌پذیری همچنان محدود است. آن‌ها این امر را ناشی از میل خرید بالای بخش ساخت‌وساز دانستند که فاکتور اصلی تقاضای رزین پی‌وی‌سی می‌باشد.

به نظر می‌رسد عرضه در بازارهای جهانی بهتر است

براساس داده‌های کم‌اوربیس، همزمان با فعال بودن بسیاری از ظرفیت‌ها در ژانویه در مقایسه با سه ماهه سوم سال گذشته، عرضه جهانی رزین پی‌وی‌سی بهبود یافته است. در این میان، به نظر می‌رسد در ماه فوریه شاهد ظرفیت از دست‌رفته کم‌تری باشیم، مگر این‌که اختلال غیر قابل پیش‌بینی رخ دهد.

اما مجدد در بهار شاهد تعطیلی واحدها خواهیم بود

از سوی دیگر، معامله‌کنندگان منطقه‌ای به نزدیکی به فصل تعطیلی واحدهای صنایع بالادستی و پایین‌دستی‌ای اشاره داشتند که از مارس تا مه به طول می‌انجامد. بنابراین احتمال می‌رود برخی از تولیدکنندگان پیش از عملیات‌های تأمین و نگهداری ذخایر امنی ایجاد کرده، و به سیاست اجتناب از ارائه تخصیصات اضافه ادامه دهند.

شرکت وای‌نوا خود را برای تأمین و نگهداری در واحد پی‌وی‌سی خود در فرانسه از ماه آوریل آماده می‌کند، در حالی که این شرکت واحد وینیل کلرید مونومر خود در بلژیک را از مارس تا آوریل به صورت مقطعی تعطیل خواهد کرد. در این میان، دیگر عرضه‌کنندگان همچنان به طور رسمی برنامه تعطیلی خود را اعلام نکرده‌اند.

آیا هزینه‌ها نسبت به عوامل دیگر خواهند چربید؟

پیش‌بینی می‌شود قیمت‌های قراردادی فوریه اتیلن با تکیه بر سیر صعودی صنایع بالادستی، همزمان با گذر نفت برنت از مرز 90 دلار در هر بشکه و شناور بودن قیمت‌های نفتا در حدود بیشترین میزان‌های خود از سال 2014، 50 یورو در هر تن افزایش یابند. براساس داده‌های کم‌اوربیس، قیمت‌های نقدی اتیلن اف‌دی شمال غرب اروپا در بیشترین میزان‌های خود از مارس 2012 قرار دارند.

احتمال می‌رود از آنجایی که هزینه‌های صنایع همگانی و صنایع بالادستی حاشیه سودهای تولیدکنندگان را کاهش داد، عرضه‌کنندگان پی‌وی‌سی با هدف‌های صعودی در جهت محافظت از حاشیه سودهای خود پا به بازار بگذارند.  برخی از عرضه‌کنندگان پیش از این به واسطه جو صعودی‌تر بازارهای آسیایی در دوره پسا تعطیلات تحریک شدند.

این‌که تلاش‌های صعودی ناشی از افزایش هزینه‌های عرضه‌کنندگان موفق خواهد بود یا خیر به پویایی عرضه و تقاضا بستگی خواهد داشت که نمایانگر تعادل شکننده‌ای می‌باشد.

منبع:پتروتحلیل