1402-07-06 05:46

از شتاب رشد قیمت پایه پتروشیمیایی‌های بورس کالا کاسته شد

قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی در حالی روز گذشته اعلام شد که ترکیبی از افزایش و کاهش نرخ در بین پلیمرها و شیمیایی‌ها دیده شد. البته رشد نرخ‌های پایه تا حد زیادی محدود بود که دلیل اصلی آن را می‌توان افزایش محدود دو متغیر اصلی معادله کشف نرخ پایه این محصولات دانست.

بهای نیمایی دلار در هفته گذشته که به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل اعلام شد، 22 هزار و 671 تومان لحاظ شد که رشد 3/ 0 درصدی داشت.

همچنین نرخ جهانی این محصولات، هم در گروه پلیمرها و هم در بین شیمیایی‌ها، ترکیبی از کاهش و افزایش را تجربه کرد.

ز آنجا که قیمت مبنای ارز به میزان محدودی نسبت به هفته ماقبل تغییر کرد، جریان کلی قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی برای عرضه هفته جاری تحت تاثیر نرخ‌های جهانی این محصولات تعیین شد.

پلی‌اتیلن سبک فیلم با 46/ 3 درصد افزایش قیمت پایه، بیشترین رشد نرخ را در بین پلیمرها داشت و در هفته جاری با قیمت پایه 28 هزار و 904 تومان در بورس کالا عرضه می‌شود.

این ماده اولیه پلیمری در بازارهای جهانی نیز با 41 دلار افزایش قیمت نسبت به هفته ماقبل، بیشترین رشد نرخ را داشت. پلی‌وینیل‌کلرایدهای بورس کالا (PVC) نیز در هفته جاری مجددا با رشد قیمت پایه عرضه خواهند شد؛ چرا که علاوه بر رشد محدود بهای ارز، در بازارهای جهانی باز هم افزایش قیمت را تجربه کردند.

در بین شیمیایی‌های بورس کالا، نرمال بوتانول با 63/ 4درصد افزایش قیمت پایه که ناشی از صعود 82 دلاری نرخ جهانی این محصول است، معامله خواهد شد که بیشترین رشد قیمت پایه را در بین این گروه از محصولات به ثبت رساند.