1402-07-06 05:05

افت روند صعودی پی‌وی‌سی ترکیه به واسطه رکود تقاضا و بهبود عرضه

عرضه‌کنندگان ایرانی به دنبال هفته‌ها غیبت به بازار ترکیه بازگشته و محموله‌های k67 و k70 را در بازه 2050 تا 2100 دلار در هر تن (سی‌پی‌تی ترکیه، شامل 6.5 درصد مالیات) ارائه کردند.

قیمت‌های پی‌وی‌سی ترکیه از اواخر فوریه به پشتوانه محدودیت عرضه و سیر افزایشی هزینه‌ها، روندی صعودی داشته‌اند. اگرچه، اخیراً از آنجایی که بهبود عرضه همراه با تقاضای ضعیف از نگرانی‌های عرضه کاسته‌اند، آن روند افزایشی به نوسان افتاده است.

تلاش‌های صعودی اولیه با مقاومت مصرف‌کنندگان مواجه شد

همزمان با آغاز آوریل، اکثر فروشندگان با افزایش قیمت وارد بازار شدند. دور قبلی سیر افزایشی قیمت‌های نفت خام معاملات آتی، محدودیت دسترسی‌پذیری از اروپا، و تردیدها در رابطه با ارسال محموله‌ها از شرق اروپای درگیر جنگ، عامل‌های اصلی پشت سر افزایش مجدد قیمت‌ها بودند.

با این حال، از آنجایی که شرایط سست بازارهای نهایی در کنار سطح بالای قیمت‌ها بر تقاضای رزین پی‌وی‌سی سایه افکنده، مقاومت نسبت به تداوم رشد قیمتی در روزهای اخیر افزایش یافته است.

پی‌وی‌سی k67 غیرتعرفه‌ای از هفته‌های گذشته بدون تغییر باقی مانده و در میزان 2030 تا 2120 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف ترکیه، نقدی) ارزیابی شد. یکی از تولیدکنندگان بزرگ غرب اروپا محموله‌های خود را در میزان حدودی 2070 دلار در هر تن به فروش رساند، در حالی که عده‌ای دیگر سعی بر فروش محموله‌های خود با قیمت‌های بالای 2100 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) داشتند که با شکست مواجه شدند.

براساس داده‌های میانگین هفتگی کم‌اوربیس، در هفته گذشته قیمت‌ها در بازار نقدی k67 شمال غربی اروپا در حدود 130 دلار در هر تن بالای k67غیرتعرفه‌ای ترکیه بود. این امر به دلیل آن است که این منطقه به دنبال رویه‌های صعودی سنگین در آوریل ناشی از اوج‌گیری اتیلن و هزینه‌های انرژی، رکوردهای قیمتی جدیدی را تجربه کرد. اگرچه، قیمت‌های ترکیه در طی هفته گذشته عمدتاً بدون تغییر بودند.

با بهبود عرضه روسی، دست بازار باز شد

تقاضای ضعیف، دیرکرد جاری در تحویل محموله‌ها و نرخ‌های بالای باربری را تحت‌الشعاع قرار داد، و باعث از بین رفتن سیر صعودی قیمت‌ها شد. معامله‌کنندگان خبر از افزایش پیشنهادات در بازار به خصوص از طرف تولیدکنندگان روسی دادند که تعطیلی شرکت داخلی پتکیم ترکیه را جبران کرده، و همچنین حجم‌های نسبتاً کمی از عرضه‌کنندگان اروپایی در دسترس قرار گرفته است.

تبدیل‌کنندگان گفتند: «اخیراً تماس‌های زیادی از فروشندگان دریافت کردیم که حاضر به فروش محموله‌های غیرتعرفه‌ای روسی و اوکراینی بودند. به نظر می‌رسد آن‌ها در چندین ماه گذشته درگیر محموله‌های بسیاری بوده‌اند.» در هفته گذشته محموله‌های تحویل فوری k67 اروپای مرکزی در بازه وسیع 1920 تا 2000 دلار در هر تن (اف‌سی‌ای ترکیه) ارائه می‌شدند. محموله‌های جدید k67 روسی در میزان 1910 تا 1920 دلار در هر تن (شامل 6.5 درصد مالیات، بدون مشکلات حمل) نمایان شدند.

بازگشت تولیدکننده مصری که پیش از موعد پیش‌بینی شده حجم‌های صادراتی خود به ترکیه را از سر گرفت، فضای عرضه را شلوغ‌تر کرد. برای یک هفته دیگر، بازه پایینی پی‌وی‌سی k67 مصری در میزان 2030 تا 2040 دلار در هر تن قرار گرفت، در حالی که گرید k58 در میزان 2320 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) نمایان شد.

عرضه‌کنندگان ایرانی به دنبال هفته‌ها غیبت به بازار ترکیه بازگشته و محموله‌های k67 و k70 را در بازه 2050 تا 2100 دلار در هر تن (سی‌پی‌تی ترکیه، شامل 6.5 درصد مالیات) ارائه کردند. همچنین محموله‌های سعودی با قیمت 2050 دلار در هر تن (اف‌سی‌ای) در ترکیه نمایان شدند، البته خریداران رغبتی زیادی به این پی‌وی‌سی نداشتند.

تاجران خبر از محدودیت معاملات پی‌وی‌سی آمریکایی دادند

بازه کلی قیمت‌های تعرفه‌ای k67 با افزایش 25 دلاری در بازه پایینی در مقیاس هفتگی در میزان 1875 تا 2000 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف، شامل 6.5 درصد مالیات) ارزیابی شدند. محموله‌های k67 آمریکایی با قیمت 1875 تا 1910 دلار در هر تن با رغبت کم خریداران مواجه شدند. یکی از تاجران که بازه پایینی قیمتی را پیشنهاد می‌داد اظهار داشت: «ما برای فروش محصولاتمان با قیمت‌های جاری به مشکل خورده‌ایم.» برخی از معامله‌کنندگان بر این باورند که به واسطه کاهش عرضه آمریکایی، قیمت این محموله در ایام آتی باید رویه‌ای کاهشی به خود بگیرد.

قیمت‌های جدید k67 چینی با حمل فله در سطح بسیار رقابتی 1780 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) ارائه شدند. براساس شایعات برخی از تاجران با پیشنهادات پایین‌تر 1700 تا 1740 دلار در هر تن (سی‌آی‌اف) مواجه شده، اگرچه این امر توسط بازار تایید نشد. این اتفاق با هدف فروشندگان چینی برای تقویت صادرات خود به دیگر کشورها همراه بود.

فروشندگان در رابطه با دورنمای کلی تقاضا در میان‌مدت خوش‌بین نیستند

با نگاه به دورنمای بازار، احتمال می‌رود تقاضای ضعیف و بهبود عرضه، بازار پی‌وی‌سی را علیرغم هزینه‌های حمایتی صنایع بالادستی تحت فشار قرار دهد. باید منتظر ماند و دید که آیا تقاضا به دنبال عید فطر در اوایل مه بهبود خواهد یافت یا خیر، در حالی که تعدادی از فروشندگان بر این باورند که دورنمای کلی تقاضا مایوس کننده است.

یکی از تبدیل‌کنندگان پروفیل گفت: «فشارهای تورمی پروژه‌های ساخت‌وساز جدید را تحت فشار گذاشته، در حالی که احتمال می‌رود مصرف رزین همزمان با سطوح بالای قیمت‌ها در ایام آتی، کاهش یابد. بازارهای نهایی داخلی ترکیه از اواخر مارس راکد بوده‌اند.