1402-07-06 05:07

افزایش۱۰ برابری تقاضای پتروشیمی هند تا سال ۲۰۵۰

به گفته کمال ناناواتی، رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات شیمیایی و پتروشیمی هند، صنعت پتروشیمی هند باید ظرفیت تولیدات خود را در جهت افزایش تقاضا تا سال ۲۰۵۰، ده برابر کند.

صحبت‌های ناناواتی در انجمن تولیدکنندگان محصولات شیمیایی و پتروشیمی هند، از صفحه آنلاین پتروشیمی آرگاس در ۲۵ اوت پخش شد.

براساس بررسی‌ها، مصرف هند هر ۹ سال، با نرخ جاری ۸ درصد رشد در هر سال، دو برابر خواهد شد. ناناواتی اشاره داشت که رشد تقاضای پلیمر هند در اتفاقی تاریخی از رشد تولید ناخالص داخلی کشور بیشتر بوده و انتظار می‌رود این روند تا پایان سال ادامه دار باشد.

برای جوابگویی به این تقاضا، صنعت باید بسیار آینده‌نگر بوده و تصمیم بگیرد که آیا در این شرایط نامنظم جاری به توسعه ظرفیت خود ادامه دهد، یا از روش‌های گروهی بهره برده، که دولت مدت‌هاست برای دستیابی به آن در تلاش است.

البته تولیدکنندگان پتروشیمی نیز نیاز دارند دارایی‌های خود را زیر نظر داشته باشند، زیرا احتمالاٌ واحدهای تولیدی کنونی تا ۳۰ سال آینده از حالت استاندارد فاصله گرفته و یا منسوخ شده باشند.

گروه‌های شیمیایی یکپارچه با پالایشگاه‌ها و سایت‌های پتروشیمی نیز برای تولیدکنندگان پتروشیمی هند حیاتی خواهند بود، زیرا این امر هزینه‌‌کردهای سرمایه‌ای را ۲۰ تا ۳۰درصد و هزینه‌های نرخ بهره‌برداری را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. این امر به تولیدکنندگان داخلی اجازه می‌دهد تا شاهد حاشیه سودهای بیشتر بوده و با قدرت بیشتری با محموله‌های وارداتی رقابت کنند، و همچنین هند را در مسیر خوداتکایی قرار می‌دهد.

ناناواتی همچنین به اهمیت تمرکز بر چرخه و تداوم اشاره داشت، و همزمان بر نیاز به سیاست‌های همه‌جانبه که بر ساخت‌وساز واحدهای پتروشیمی جدید در زمین‌های بایر به جای زمین‌های قابل کشت تمرکز دارد، تاکید داشت.  تولیدکنندگان همچنین باید بر روی کاهش انتشار گاز کربن، تصفیه تمام آب پس‌ماند و بهبود تجهیزات تصفیه‌کننده پلاستیک تمرکز داشته باشند.

به دنبال افزایش تعداد مبتلایان هند در نیمه اول سال جاری، تقاضای پلاستیک آسیب دید. اما از آن موقع تابحال شرایط بهبود یافته و تقاضا به دنبال کاهش محدودیت‌ها و افزایش فعالیت‌های صنایع پایین‌دستی، روند احیای خود را آغاز کرده است. در سه ماه چهارم سال جاری با راه اندازی واحد چرخشی شرکت هندوستان پترولیوم میتال انرژی با ظرفیت ۸۰۰۰۰۰ تن در سال پلی‌اتیلن سبک خطی/پلی‌اتیلن سنگین، واحد پلی‌اتیلن سنگین با ظرفیت ۴۵۰۰۰۰ تن در سال و واحد پلی‌پروپیلن در باتیندا با ظرفیت ۵۰۰۰۰۰ تن در سال، شاهد افزایش ظرفیت خواهیم بود.

آرگاس در ۲۰ اوت قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک فیلم (سی‌اف‌آر هند) را در میزان ۱۴۶۰ تا ۱۴۸۰ دلار در هر تن، و پلی‌اتیلن سبک خطی فیلم (هند) را در میزان ۱۱۵۰ تا ۱۱۷۰ دلار در هر تن ارزیابی کرد.  در شرایط مشابه، پلی‌اتیلن سنگین فیلم و پلی‌پروپیلن رافیا به ترتیب در میزان ۱۲۰۰ تا ۱۲۲۰ دلار در هر تن، و ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ دلار در هر تن ارزیابی شدند.