1402-07-06 03:47

افزایش نرخ خوراک پتروشیمی بازار سرمایه را دچار التهاب می‌کند

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که افزایش نرخ خوراک پتروشیمی بازار سرمایه را دچار التهاب می‌کند و باید این موضوع مورد توجه کمیسیون تلفیق قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران (ایپنا)، ولی‌الله فرزانه در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد بررسی عملکرد منابع و مصارف هدفمندسازی یارانه ها با محوریت تبصره(۱۴) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور اظهار کرد: منابع مقرر از فروش فرآورده‌های نفتی ۱۲۳ درصد تحقق پیدا کرده که برای سال ۱۴۰۲، ۹۳ هزار میلیارد تومان (همت) پیش بینی شدند. در اینجا بحث استانداردسازی و بهینه‌سازی سوخت است وقتی می‌خواهیم از ۷۷ همت به ۹۳ همت برسانیم قطعا موضوع سیاست‌گذاری تولید اتومبیل کم‌مصرف دیده نشده که یک ایراد در پیش‌بینی‌ها است.

وی اضافه کرد: همه ما می‌دانیم بخش قابل توجهی از بازار سرمایه کشور ما مربوط به پتروشیمی است برخی از کارشناسان معتقدند ۷۰ درصد از هزینه پتروشیمی به خوراک بر می‌گردد. نرخ خوراک پتروشیمی در سال ۱۴۰۱ به ازای هر مترمکعب ۵۰۰۰ ریال پیش‌بینی شد که در سال ۱۴۰۲ آن را به ۷۰۰۰ ریال رسانده‌اند که این در بازار سرمایه التهاب ایجاد می‌کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با وجودی که هنوز نرخ خوراک پتروشیمی در لایحه بودجه به تصویب مجلس نرسیده پرداختن آن در رسانه‌ها و اظهارنظرهای کارشناسان تاثیری در بازار سرمایه گذاشته است. پتروشیمی‌ها کود اوره و سایر کودها را تامین می‌کنند که برای بخش کشاورزی مورد نیاز است این موضوع باید در تلفیق مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان گفت: دولت در حوزه صادرات گاز مایع و زنجیره تولید گاز طبیعی عملکرد خوبی داشته است.