1402-07-06 03:51

برگشت دلار به مسیر نزولی

در پنجمین روز هفته، دلار و سکه امامی افت قیمت را تجربه کردند. روز چهارشنبه اسکناس آمریکایی 180 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 25 هزار و 520 تومان رسید. افت قیمت دلار موجب شد که بیشتر معامله‌گران فلز گران‌بهای داخلی فروشنده شوند.

ه گفته فعالان، یکی از دلایل نزول قیمت دلار، سودگیری معامله‌گران از خریدهای پیشین بود. در کنار این، خط حمایتی حواله درهم دیروز از دست رفت و تحت تاثیر این متغیر انتظاری، فروش‌ها در بازار ارز داخلی بیشتر شد.

عده‌ای نیز اعتقاد داشتند، معامله‌گران به واسطه هراس از عرضه زیاد بازارساز در آغاز دولت سیزدهم وارد موقعیت فروش شدند. این عوامل کاهشی دست به دست هم دادند تا دلار نه تنها نتواند به بالای محدوده 25 هزار و 800 تومان برود که به سوی سطح 25 هزار و 500 تومانی عقب‌نشینی کند.

عقبگرد قیمت دلار بسیار مورد توجه سکه‌بازان قرار گرفت. در واقع با وجود اینکه اونس طلا در بازارهای جهانی تا ساعت 4 بعدازظهر رفتار افزایشی داشت، سکه به واسطه افت اسکناس آمریکایی، یک درصد از ارزش خود را از دست داد.

سودگیری معامله گران دلار

روز سه‌شنبه، اسکناس آمریکایی تا نزدیکی محدوده 25 هزار و 800 تومان بالا رفت. با این حال، روز چهارشنبه این ارز توان افزایشی خاصی را از خود نشان نداد و عدم توان شکست محدوده 25 هزار و 800 تومانی موجب شد برخی از معامله‌گران رو به سودگیری بیاورند.

در واقع کسانی که در کانال 24 هزار تومان یا ابتدای کانال 25 هزار تومانی اقدام به خرید کرده بودند، روز چهارشنبه وارد فاز فروش شدند و این موضوع موجب شد اسکناس آمریکایی در مسیر کاهشی قرار بگیرد.

افت درهم، زمینه‌ساز کاهش دلار

روز گذشته، نرخ حواله درهم به زیر خط حمایتی 7 هزار تومانی رفت. این خط برای معامله‌گران دلار بسیار اهمیت داشت و افت آن موجب شد که فروش‌ها در بازار ارز داخلی بیشتر شود.

به باور فعالان، در صورتی که درهم به بالای مرز 7 هزار تومانی برگردد، خریدها زیاد خواهد شد. گفته می‌شود در صورتی که درهم به بالای محدوده 7 هزار و 300 تومانی برود، شانس افزایش قیمت اسکناس آمریکایی تا بالای محدوده 26 هزار و 300 تومان وجود خواهد داشت. البته برای ورود به کانال 26 هزار تومانی در ابتدا باید از مقاومت 25 هزار و 800 تومانی عبور کند.

  هراس از افزایش عرضه دلار

گروهی از معامله‌گران اعتقاد داشتند، ممکن است در آغاز به کار دولت سیزدهم میزان عرضه ارز افزایش پیدا کند.

این گروه به واسطه چنین هراسی، روز چهارشنبه در موقعیت فروش قرار گرفتند. این گروه در روزهای آتی ممکن است در قیمت‌های پایین‌تر وارد بازار شوند.

تحلیلگران فنی باور دارند تا زمانی که قیمت دلار بالای محدوده 25 هزار و 200 تومان قرار دارد، شانس افزایش قیمت بیشتر خواهد بود.

به گفته تحلیلگران فنی، در صورت شکست محدوده مقاومت 25 هزار و 800 تومان می‌توان از حضور تقاضای جدید در بازار سخن گفت و حرکت به سوی محدوده 25 هزار و 200 تومانی به معنای دست بالای بازارساز در معاملات خواهد بود.

عامل افزایشی در بازار ارز

دیروز قیمت دلار روند کاهشی داشت. با این حال، بخشی از معامله‌گران اعتقاد داشتند تنش‌های سیاسی منجر به افزایش خریدهای احتیاطی معامله‌گران طی روزهای بعد خواهد شد.

در روزهای اخیر برخی مقام‌های انگلیسی و آمریکایی تهدیدهایی را علیه ایران مطرح کردند. بازار تا دیروز این تهدیدها را چندان جدی نگرفت. ولی در صورت ادامه این تهدیدها، ممکن است میزان خریدهای احتیاطی در بازار بیشتر شود.