1402-07-06 20:29

تلاش ناکام برای افزایش دلار

دلار از ابتدای زمستان در یک مسیر کاهشی قدم گذشته است و این روند هر از چند گاهی با نوسانات کوتاه مدت همراه می‌شود. نکته قابل توجه این است که هر زمان برخی معامله‌گران تلاشی را برای رشد کوتاه‌مدت دلار ایجاد می‌کنند، این تلاش ناکام می‌ماند و دوباره روند نزولی در بازار حکفرما می‌شود.

به گزارش ویکی پلاست به نقل از دنیای اقتصاد،روز گذشته نیز معاملات دلاری، با کاهش قیمت روبه‌رو شد و شاخص بازار ارزی دوباره به کانال 26 هزار تومان بازگشت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای زمستان تا روز گذشته نرخ دلار حدود 10.5 درصد کاهش قیمت را ثبت کرده است. بیشترین نوسان دلار در بهمن نیز در کانال 26 هزار تومانی بوده، هر چند در برخی روزها نرخ دلار به 27  هزار تومان نیز می‌رسد.

عمر دلار برای نوسان در کانال 27 هزار تومان تنها دو روز کاری بود و روز گذشته نرخ دلار دوباره به کانال 26 هزار تومان بازگشت. نرخ دلار در بازار آزاد ارز تهران در مرز کانال‌های 26 و 27 هزار تومانی مستقر شد. تحلیلگران بازار ارز از شباهت روند حرکتی دلار در دو کانال مذکور سخن گفتند و رقم 27 هزار و 300 تومان را سقف مقاومت جدید اسکناس آمریکایی نامیدند.

شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار نیز از کمبود میزان متقاضی ارز در روز‌های منتهی به پایان هفته خبر می‌دهد. این درحالی است که زمزمه‌هایی از انجام مذاکرات مستقیم بین کشور‌های ایران و آمریکا در راستای حصول هرچه سریع‌تر توافق جدید هسته‌ای شنیده می‌شود و این امر در صورت وقوع خود می‌تواند خبر تاثیرگذار دوم برای کانال‌شکنی اسکناس آمریکایی باشد.

امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشور نیز در رابطه با مساله مذاکرات هسته‌ای وین از مشخص بودن موضع ایران در این نشست‌ها خبر داد و گفت: تعهدات ایران به اندازه یک فرمول ریاضی روشن است و ما در درجه اول نگران ضمانت‌هایی هستیم که آمریکا برای اعلام آنها عقب‌نشینی نمی‌کند. در نهایت قیمت دلار در ساعات پایانی بازار دیروز به رقم 26 هزار و 950 تومان رسید.

دیروز نرخ دلار در بازار آزاد ایران پس از نمایش‌های صعودی خود در روز‌های ابتدایی هفته مجددا به کانال 26 هزار تومانی بازگشت.

فعالان بازار ارز که قبل از تعطیلی روز سه‌شنبه از نرخ‌هایی اواسط کانال 27 هزار تومانی برای قیمت آخر هفته دلار سخن می‌گفتند، معاملات ابتدایی صبح دیروز خود را در سطح قیمتی 27 هزار و 50 تومان آغاز کردند. این رقم که تفاوتی 200 تومانی با نرخ روز دوشنبه 25 بهمن داشت نشانگر بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های معامله‌گران افزایشی بازار بود. کاهش قیمت آغاز شده در روز گذشته به همین سطح ختم نشد و در حوالی ظهر روز دوشنبه اسکناس آمریکایی در بازه قیمتی 26 هزار و 900 تا 27 هزار تومان معامله شد.

شنیده‌های گزارش شده از گفت‌وگوی معامله‌گران ارزی در هسته مرکزی بازار تهران از کمبود قابل توجه متقاضی ارز و خصوصا اسکناس دلار خبر می‌دهد. فعالان بازار ارز با توجه به انتظارات مثبت جامعه از نرخ ارز به نوعی با این کمبود تقاضا کنار آمده و در اندک فرصت‌های موجود برای افزایش قیمت و ایجاد شوک در بازار ارز تلاش می‌کنند.

تحلیلگران ارزی بازار تهران نیز با اشاره به روند حضور اسکناس آمریکایی در کانال 27 هزار تومانی از شباهت روند این ارز در کانال 26 هزار تومانی سخن گفتند. دلار در کانال 27 هزار تومانی بارها برای عبور از مرز حمایتی مهم 27 هزار و 500 تومانی تلاش کرد و در حالی که این تلاش‌ها همگی بی‌نتیجه مانده بود به سمت مرز کانال 28 هزار تومانی حرکت کرد.

این حرکت تا سطح قیمتی 28 هزار و 25 تومانی نیز اشاره داشت که سبب شد تحلیلگران بازار ارز سقف قیمتی آن زمان را رقم 28 هزار و 300 تومانی معرفی کنند که البته در نهایت و با انتشار خبری مهم حول محور مذاکرات هسته‌ای مقاومت مهم مذکور شکسته شد و دلار توانست وارد کانال 26 هزار تومانی شود.

حال با مشاهده روند قیمتی این ارز در کانال 26 هزار تومانی می‌بینیم که دلار چند باری در جهت عبور از مرز حمایتی 26 هزار و 400 تومانی تلاش کرد که همگی آنها بی‌نتیجه بود و حال با ورود و سپس بازگشت از پله‌های ابتدایی کانال بالاتر شباهت حرکت خود در دو کانال مذکور را بیش از پیش کرده است.

اما احتمالاتی از انجام مذاکرات سیاسی مستقیم بین کشور‌های ایران و آمریکا را هم نمی‌توان آنچنان بی‌تاثیر در کاهش قیمت روز گذشته دانست. دیروز با انتشار گزارشی از مصاحبه امیر‌عبداللهیان وزیر امور خارجه کشور با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در رابطه با مذاکرات هسته‌ای، تحلیلگران سیاسی از افزایش احتمال برگزاری مذاکرات دوجانبه بین هیات‌های ایران و آمریکا سخن گفتند.

به گفته تحلیلگران سیاسی ارزی بازار تهران این امر در صورت وقوع می‌تواند خبر مهم تاثیرگذار بر بازار ارز تهران باشد و بتواند ‌مانند خبر لغو برخی از تحریم‌های ثانویه هسته‌ای در روز‌های پیشین، روند عبور دلار از مرز حمایت 26 هزار و 400 تومانی را تسهیل کند.  سکه امامی نیز در روز گذشته با کاهش قیمت 40 هزار تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه در سطح قیمتی 12 میلیون و 60 هزار تومانی معامله شد.