1401-04-16 06:06

توافق تجاری مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای آسیا از 2022 اجرایی می‌شود.

به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter

در نتیجه این توافق و عمدتاً در طی منطقه‌ای‌سازی تجارت‌های پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن داخل منطقه جنوب شرق آسیا، شمال شرق آسیا و اقیانوسیه، معامله‌کنندگان صنعت پتروشیمی تقویت تجارت‌های درون آسیایی را پیش‌بینی می‌کنند.

مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای، توافق‌نامه تجاری میان آسیا و اقیانوسیه بوده، که بزرگ‌ترین منطقه تجاری آزاد را در جهان به وجود خواهد آورد. این مشارکت اقتصادی بعد از به تصویب رسیدن در کشورهای نیوزیلند و استرالیا در این هفته، از 1 ژانویه 2022 اجرایی خواهد شد.  

برنامه مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای در سال گذشته میان 15 ملل آسیا و اقیانوسیه شامل حدود یک‌سوم اقتصاد جهانی به تصویب رسید. قرار بود 60 روزبعد از به تصویب رسیدن این برنامه در شش کشور عضو در گروه ملل جنوب شرق آسیا و سه عضو دیگر این برنامه اجرایی شده، مرزی که در حال حاضر برداشته شده است. 

این توافق‌نامه برای کاهش تعرفه‌ها و دیگر موانع تجاری، و برای هماهنگ‌سازی راه‌های تصمیم‌گیری برای پوشش منابع محصولات در جهت تحریک جریان‌های تجاری منطقه طراحی شده است. این توافق‌نامه تعدادی از بزرگ‌ترین واردکنندگان مواد خام (کالای اقتصادی) شامل چین، ژاپن و کره‌جنوبی و صادرکنندگان بزرگی نظیر استرالیا، اندونزی و مالزی را گرد هم می‌آورد. 

بسیاری از شرکا در حال حاضر توافق‌نامه‌های تجاری آزاد دو طرفه‌ای برای پوشش دادن تجارت منابع با هم دارند، که احتمالاً تاثیر آن در کوتاه‌مدت کاهش خواهد یافت. برنامه مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای، حذف تعرفه‌ها برای تجارت منطقه‌ای تا میزان 90 درصد، همزمان با اعمال تغییرات برنامه‌ریزی شده‌ای در طی 10 تا 20 سال آتی را ایجاب می‌کند.

وزیر امور خارجه و تجارت نیوزیلند در این هفته گفت که، با حذف تعرفه‌های صادرات به اندونزی صنعت گوشت نیوزیلند از این توافق بهره‌مند خواهد شد. 

در نتیجه این توافق و عمدتاً در طی منطقه‌ای‌سازی تجارت‌های پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن داخل منطقه جنوب شرق آسیا، شمال شرق آسیا و اقیانوسیه، معامله‌کنندگان صنعت پتروشیمی تقویت تجارت‌های درون آسیایی را پیش‌بینی می‌کنند.

احتمال می‌رود این برنامه به خصوص بعد از خروج هند از مذاکرات، جایگاه اقتصادی چین در منطقه آسیا و اقیانوسیه را مستحکم کند. چین در حال حاضر هم بزرگ‌ترین شریک تجاری کشورهای عضو مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای می‌باشد. 

مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو این توافق‌نامه شامل چین، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، نیوزیلند و 10 کشور عضو منطقه جنوب شرق آسیا، در نوامبر سال گذشته و در زمان توافق، 26 تریلیون دلار بود.