1402-07-06 05:24

دیدگاه: افت قیمت‌های پلی‌اتیلن آمریکا در سال 2022 همزمان با بهره‌برداری از ظرفیت‌های جدید

همزمان با اوج‌گیری عرضه جهانی، چالش‌های صادرات به واسطه مسائل لجستیک، و افزایش ظرفیت‌ها در دورنمای بازار، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌های پلی‌اتیلن آمریکا در سه ماهه اول 2022 به روند نزولی خود ادامه دهد.

بازار پلی‌اتیلن آمریکا همچنان تاکنون از افت تولیدات خود در فوریه به واسطه سرمای شدید که موجب تعطیلی واحدها در سواحل خلیجی آمریکا شده، و همچنین گردبادهای ماه‌های اوت و سپتامبر به طور کامل بهبود نیافته است. براساس داده‌های اولیه جمع‌آوری شده توسط گروه آماری تولیدکنندگان صنعت پلاستیک شورای شیمی آمریکا، نرخ‌ بهره‌برداری واحدهای پلی‌اتیلن در ماه نوامبر به طور میانگین 86 درصد از میزان ظرفیت کلی بود. میزان تولیدات ماه نوامبر 2021 در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته افتی 2.8 درصدی را ثبت کرد، اما این میزان در حال نزدیک شدن به حالت نرمال است.

قیمت‌های خوراک اتیلن در آمریکا از اواسط سپتامبر به زیر میزان قیمت‌های جهانی سقوط کرده، که این امر باید تولیدکنندگان آمریکایی را برای افزایش نرخ بهره‌برداری پلی‌اتیلن ترغیب کند. حتی بعد از بهبود قیمت‌های نقدی اتیلن آمریکا در 17 دسامبر تا میزان 821 دلار در هر تن، قیمت‌های آمریکا همچنان به ترتیب 610 دلار در هر تن و 209 دلار در هر تن نسبت به قیمت‌های فوب شمال شرق آسیا و شمال غرب اروپا (del) کمتر است. 

اما مسائلی از قبیل افزایش سطوح ذخایر، و چالش‌های لجستیک موجود در برابر صادرات، می‌تواند از رسیدن واحدها به نرخ بهره‌برداری معمول 90 درصدی درپایان سال 2021 جلوگیری کند.  

محدودیت عرضه به وجود آمده به دلیل کاهش تولیدات در اوایل 2021 به تولیدکنندگان کمک کرد تا قیمت‌های قراردادی پلی‌اتیلن خود را متناسب با گرید محصول تا بیش از 36 سنت در هر پوند (در میان دسامبر 2020 و سپتامبر 2021) افزایش دهند. اما همزمان با بهبود عملیات‌ها در سه ماهه چهارم، قیمت‌های پلی‌اتیلن قراردادی آمریکا از ماه اکتبر تا نوامبر به طور میانگین در حدود 10 سنت در هر پوند کاهش یافته و همچنان پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال قیمت‌ها 5 سنت در هر پوند دیگر کاهش یابند. 

همچنین قیمت‌های پلی‌اتیلن صادراتی آمریکا در سه ماهه اول 2021 افزایش یافتند. برای مثال، قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک خطی بوتن صادراتی از اواسط نوامبر 2020 تا اواسط آوریل 2021 در حدود 39 سنت در هر پوند افزایش یافتند. از اوسط آوریل، روند افت قیمت‌های پلی‌اتیلن سبک خطی صادراتی آغاز شده، و تا اوسط دسامبر این قیمت‌ها در حدود 16 سنت در هر پوند عقب‌نشینی کردند.

مسائل لجستیک اعم از محدودیت فضای انبارهای کالا، کمبود ظرفیت وسائل نقلیه سنگین برای جابجایی محموله‌های صادراتی به بنادر، و محدودیت فضا بر روی کشتی امر صادرات را در بیشتر مواقع سال چالش‌برانگیز کرده است. صادرات در چند ماه گذشته افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود این روند در ماه دسامبر تداوم یابد، اما انتظار می‌رود با توجه به مسائل لجستیک که به آن‌ها اشاره شد، تولیدکنندگان آمریکایی توان صادرات به میزان دلخواه خود را پیدا نکنند. این امر می‌تواند همزمان با افزایش ذخایر، قیمت‌های داخلی را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد. 

ظرفیت‌های جدید قیمت‌ها را تحت فشار می‌گذارند

ظرفیت‌های جدیدی که از آن در سه ماهه اول 2022 بهره‌برداری خواهد شد، سرانجام قیمت‌ها را تحت فشار نزولی خود قرار داده، به خصوص اگر چالش‌های لجستیک فوق‌الذکر همچنان براساس پیش‌بینی‌ها تداوم داشته، و تولیدکنندگان نتوانند از طریق صادرات، حجم محموله‌ها را به میزان لازم کاهش دهند.

پروژه رشد سرمایه‌گذاری‌های مشترک در سواحل خلیجی آمریکا، پروژه مشترکی میان اکسان‌موبیل و سابیک نزدیک شهر کورپس کریستی تگزاس، فعالیت واحد پلی‌اتیلن سبک خطی و پلی‌اتیلن سبک خطی متالوسین خود با ظرفیت 1.3 میلیون تن در سال را در سه ماهه چهارم آغاز کردند. نرخ بهره‌برداری این واحد در چند ماه اول 2022 به سیر صعودی خود ادامه خواهد داد.

شرکت بای‌پورت پلیمرز پروژه مشترکی میان شرکت‌های توتال انرژیز و بوریالیس،برنامه دارد تا در نیمه اول 2022 ظرفیت تولیدات پلی‌اتیلن سنگین خود را در حدود 625 هزار تن در سال افزایش داده، درحالی‌که شرکت شل قصد دارد ظرفیت‌های جدیدی اعم از 1.6 میلیون تن در سال پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک خطی در مجموعه خود در شهر موناکا پنسیلوانیا اضافه کند. پروژه‌های دیگری برای اواخر 2022 یا اوایل 2023 برنامه‌ریزی شده‌اند. 

بیشتر تاثیر تولیدات جدید تا نیمه دوم 2022 احساس نخواهد شد، اما پیش‌بینی می‌شود زمانی‌که پروژه شل به بهره‌برداری کامل برسد، بازار را تا میزانی مختل کند. این پروژه برای خریداران آمریکایی هدف‌گذاری شده تا برای بازار صادراتی، که این امر یعنی کاهش سهم بازار دیگر تولیدکنندگان آمریکایی در حال حاضر، و در نتیجه رقابت قیمتی میان تولیدکنندگان افزایش خواهد یافت. 

میزان تاثیر این امر بستگی به سرعت بهبود چالش‌های لجستیک و بهبود صادرات تا میزان‌های معمول خود دارد.

شرکت بای‌پورت پلیمرز پروژه مشترکی میان شرکت‌های توتال انرژیز و بوریالیس،برنامه دارد تا در نیمه اول 2022 ظرفیت تولیدات پلی‌اتیلن سنگین خود را در حدود 625 هزار تن در سال افزایش داده، درحالی‌که شرکت شل قصد دارد ظرفیت‌های جدیدی اعم از 1.6 میلیون تن در سال پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک خطی در مجموعه خود در شهر موناکا پنسیلوانیا اضافه کند. پروژه‌های دیگری برای اواخر 2022 یا اوایل 2023 برنامه‌ریزی شده‌اند.