1402-07-06 05:52

ساخت ماوس از پلاستیک‌های بازیافتی اقیانوس توسط شرکت‌های سابیک و مایکروسافت

شرکت پتروشیمی سعودی سابیک در همکاری با شرکت مایکروسافت (تولیدکننده نرم‌افزار کامپیوتر) ماوس کامپیوتری ساختند که پوسته بیرونی آن حاوی 20 درصد پلاستیک‌های بازیافتی اقیانوس است.

مایکروسافت در ابتدا قصد داشت به میزان 10 درصد از پلاستیک‌های بازیافتی اقیانوس استفاده کند، اما سابیک با تولید رزین «زنوی» که شامل 20 درصد پلاستیک بازیافتی اقیانوس است، این میزان را به 20 درصد افزایش داد. شرکت سابیک پیش‌بینی می‌کند که به واسطه هر 1000 تن محصولی که شامل این رزین می‌شوند، 2.4 میلیون تن پلی‌اتیلن ترفتالات بطری 0.5 لیتری از اقیانوس‌ها، آبراهه‌ها و سواحل اقیانوسی حذف می‌شود. 

تولیدکنندگان پتروشیمی تلاش خود را در چرخه پلاستیک افزایش داده‌اند. تولیدکنندگان ترکیب گریدهای سبزتر با مواد خام خود را آغاز کرده‌اند. در سال جاری، تولیدکننده پتروشیمی کانادایی، نوا کمیکال، تولید سه گرید از رزین‌های 100 درصد پسا مصرف‌کننده برای استفاده در فیلم‌های انعطاف‌پذیر را راه‌اندازی کرد. 

در طی طراحی این رزین، از آنجایی که این پلاستیک اقیانوسی تا میزان زیادی در معرض نور خورشید و آب قرار گرفته، کیفیتش را از دست داده و فرآیند بازیافت آن سخت شده بود. 

با معرفی این ماوس جدید، مایکروسافت همچنین بسته‌بندی یک‌بار مصرف آن را با بسته‌بندی کاغذی جایگزین خواهد کرد. مایکروسافت فناوری استفاده شده برای این محصول را انحصاری نخواهد کرد، تا دیگر صنایع برای بهره‌وری از این فناوری تشویق شوند. 

این ماوس همراه با مجموعه لپتاپ‌های سورفیس جدید مایکروسافت معرفی شد.