1402-07-06 21:53

سیر صعودی واردات پلی‌پروپیلن آمریکا خبر از کاهش حاشیه سودها می‌دهد

از آنجایی که انتظار می‌رود سیر صعودی عرضه قیمت‌ها را نزولی کند، اوج‌گیری واردات پلی‌پروپیلن به بیشترین میزان‌ها در بیش از یک دهه گذشته خبر از احتمال کاهش حاشیه سودها در بازار پلی‌‌پروپیلن آمریکا در ماه‌های آتی می‌دهد. 

براساس داده‌های کمیسیون تجارت بین‌الملل ایالات متحده آمریکا که در هفته جاری منتشر شده، واردات پلی‌پروپیلن آمریکا در اوت نسبت به سطوح ژوئیه 8.1 درصد افزایش یافت و با رسیدن به 77553 تن، بیشترین میزان‌های خود را حداقل در یک دهه اخیر ثبت کرد. میزان کلی واردات تا پایان اوت در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته 125.9 درصد افزایش یافت، و همزمان مجموع واردات سال جاری تا به کنون در میزان 469597 تن، یا برابر با 5.1 درصد از ظرفیت سالانه پلی‌پروپیلن آمریکا می‌باشد.

اوج‌گیری واردات زمانی رخ داد که محدودیت‌های عرضه و قیمت‌های بالای مونومر، سطوح قیمتی‌ آمریکا در مقیاس جهانی را در بیشترین میزان نگاه داشت.  قیمت‌های همبسپار پلی‌پروپیلن آمریکا در زمان اوج خود در اوت، 86 سنت در هر پوند از گرید مشابه خود در چین (سی‌اف‌آر) گران‌تر بودند، درحالی‌که قیمت‌های آمریکا به طور میانگین در اوت 2020 و اوت 2019 به ترتیب 8 سنت در هر پوند و 10 سنت در هر پوند از گرید مشابه چینی خود بیشتر بودند. 

قیمت‌های پلی‌پروپیلن آمریکا از اوت 2020 به واسطه ترکیبی از افزایش 141 درصدی قیمت‌های پروپیلن گرید پلیمر در اوت 2021 در مقایسه با اوت 2020، و همچنین اوج‌گیری حاشیه سودهای پلی‌پروپیلن به میزان 33 سنت در هر پوند در مقایسه با اوت 2020، 165 درصد افزایش یافته‌اند. قیمت‌های پلی‌پروپیلن عموماً براساس قیمت‌های مونومر یا پروپیلن گرید پلیمر ارزیابی می‌شوند، و هر میزانی بالای قیمت مونومر حاشیه سود تولیدکننده پلی‌پروپیلن به حساب می‌آید.

براساس داده‌های گروه آماری تولیدکنندگان صنعت پلاستیک شورای شیمیایی آمریکا، بعد از آن سرمای شدید در فوریه و کاهش نرخ بهره‌برداری ظرفیت مجموع تا حدود 57 درصد در همان ماه، حاشیه سود‌های پلی‌پروپیلن آمریکا در نتیجه محدودیت عرضه بعد از آن دوره به بیشترین میزان‌های خود رسیدند. 

براساس داده‌های شواری شیمیایی آمریکا، افت عرضه با افزایش تقاضای داخلی آمریکا همزمان شد، و فروش داخلی تا پایان اوت در مقایسه با سطوح 2020 به میزان 6.6 درصد افزایش یافت. فروش به واسطه تقاضای مناسب در بسته‌بندی، کالای مصرف‌کننده و کاربردهای پزشکی در ایام پاندمی کرونا، در اکثر حوزه‌ها رشد کرد.

در اکثر مواقع سال، خریداران درگیر یافتن محموله‌های کافی برای تامین نیاز خود بوده‌اند، و بسیاری علیرغم افزایش چشمگیر قیمت‌های کشتیرانی که پنجره آربیتراژ را تا میزان قابل توجهی محدود کرده، به بازار وارداتی روی آورده تا این فاصله را پوشش دهند. 

یکی از خریداران پلی‌پروپیلن گفت که علیرغم هزینه‌های باربری تا میزان 30 سنت در هر پوند، شرکت او در حال وارد کردن حجم زیادی از این محصول از کره‌جنوبی می‌باشد. این خریدار گفت، حتی با وجود هزینه‌های بالای باربری و با توجه به قیمت‌های بالا در آمریکا، محموله وارداتی به ساحل غربی آمریکا نسبت به محموله آمریکایی 15 سنت در هر پوند برتری قیمتی دارد.

این خریدار گفت: «اگر عرضه‌کنندگان داخلی ما حاشیه سود‌های خود را کاهش ندهند، ما به این رویه ادامه می‌دهیم.»

سابقاً، واردات پلی‌پروپیلن آمریکا در زمان افزایش حاشیه سودها توسط تولیدکنندگان پلی‌پروپیلن آمریکایی اوج گرفته، و در زمان کاهش حاشیه سودها سیر نزولی به خود گرفته است.

در تائید این امر، می‌توان به بازه ژانویه تا مارس 2016 اشاره کرد که واردات پلی‌پروپیلن آمریکا 61.5 درصد افزایش یافت، و در زمان مشابه حاشیه سودها 7.8 درصد رشد کردند. زمانی‌که حاشیه سودها در مارس 2016 به اوج خود رسیدند، واردات و حاشیه سودها در کنار یکدیگر و در جهت تعادل بازار آن سال سیر نزولی به خود گرفتند؛ از مارس 2016 تا ژانویه 2017 واردات 54.3 درصد و حاشیه سودهای پلی‌پروپیلن 42.8 درصد افت کردند. 

در مثالی دیگر، واردات پلی‌پروپیلن از ژانویه 2018 تا ژانویه 2019 و به دنبال رشد 18 درصدی حاشیه سودها در زمان مشابه، با روندی ثابت 73.3 درصد رشد کردند. زمانی‌که حاشیه سودها در ژانویه 2019 به اوج خود رسیدند، واردات و حاشیه سودها تا پایان ژانویه 2020 با روندی ثابت به ترتیب به میزان 50.1 درصد و 23 درصد افت کردند. 

این مثال‌ها و فشار عرضه‌ای که به واسطه توسعه واردات به وجود آمده، امید خریداران پلی‌پروپیلن آمریکایی را در رابطه با کاهش حاشیه سودها در کوتاه‌مدت افزایش می‌دهد. 

یکی از تاجران پلی‌پروپیلن آمریکایی گفت: «فکر می‌کنم در مجموع این ماه جریان تغییر می‌کند. شرایط عرضه ما نه تنها بهتر شده، بلکه از تقاضا نیز عبور کرده است.»

این تاجر گفت اگر تولیدکنندگان پلی‌پروپیلن آمریکایی تولیدات خود را کاهش ندهند، به احتمال زیاد حاشیه سودها به سختی افت می‌کنند. 

این تاجر اضافه کرد: «اگر تولیدکنندگان ترمز تولیدات خود را نکشند، افت حاشیه سودها قطعی خواهد بود.»

اما یکی از تولیدکنندگان پلی‌پروپیلن گفت با وجود هزینه‌های بالای باربری و احتمال کاهش قیمت‌های پروپیلن گرید پلیمر در کوتاه‌مدت، بر این باور است که حتی بدون کاهش قابل‌توجه حاشیه سودها خریداران به زودی اشتهای خود را به واردات از دست می‌دهند. 

این تولیدکننده اضافه کرد: «به اشتهای شما برای ریسک کردن بستگی دارد. وضعیت آربیتراژ کاملاً نابسامان بوده، و سوال اصلی این این است که قیمت‌های پروپیلن گرید پلیمر چقدر سریع افت کرده و وقتی محموله‌های وارداتی به کشور می‌رسد چه کسی بر روی قیمت‌ها ریسک کرده است.»

در حال حاضر، چندین تولیدکننده پلی‌پروپیلن آمریکایی به دنبال افزایش 5 سنتی حاشیه سودهای اکتبر هستند. اما قیمت‌های نقدی در هفته‌های اخیر افت کرده، و قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن 20 سنت زیر قیمت‌های قراردادی معامله شدند.