1402-07-06 05:05

کسب و کارهای جذاب ثلث اول

صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاران در چهار ماهه منتهی به تیر مشخص شدند. آمارهای وزارت صمت از وضعیت صدور مجوزهای صنعتی در ثلث اول 1400 گویای محبوبیت بالای بخش «کانی غیرفلزی» برای سرمایه‌گذاران است.

بعد از این بخش که از منظر دریافت تعداد مجوزهای تاسیس با 1650 مورد رکورد زده، «صنایع غذایی و آشامیدنی‌‌‌ها» و صنایع «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» در زمره بخش‌‌‌های با بیشترین تقاضای دریافت مجوز تاسیس بوده‌‌‌اند. «محصولات از لاستیک و پلاستیک» و «صنایع کامپیوتر و فعالیت‌های مربوطه» نیز از دیگر صنایعی هستند که محبوبیت بالایی در بین سرمایه‌گذاران دارند.

یزد، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، سمنان و فارس پنج استانی هستند که بیشترین تعداد مجوزهای تاسیس صنعتی را دریافت کرده‌‌‌اند حال آنکه در چهارماه نخست سال، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، ایلام و بوشهر استان‌هایی هستند که در آنها کمترین تعداد مجوزهای تاسیس صادر شده و به ثبت رسیده است. شواهد موجود نشان می‌دهد در 4ماه اول سال1400 مجموعا 12هزار و 553 مجوز تاسیس جدید به ثبت رسیده که رشدی 1/ 12درصدی را نشان می‌دهد.

حجم سرمایه‌گذاری ناشی از این مجوزها به بیش از 324هزار‌میلیارد تومان رسیده که رشدی 170درصدی را نشان می‌دهد، ضمن اینکه در نتیجه این مجوزها برای حدود 300هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شود. گزارش وزارت صمت نشان می‌دهد در کشور مجموعا 79هزار و 80 طرح صنعتی وجود دارد که بین صفر تا 99‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای بیش از 2‌میلیون و 202‌هزار نفر نیز اشتغال‌زایی ایجاد می‌کنند. گزارش وزارت صمت نشان می‌دهد کمتر از 5‌درصد این طرح‌‌‌ها پیشرفتی بیش از 80‌درصد دارند.

به نظر می‌‌‌رسد در ثلث اول سال صنایع سرمایه‌‌‌بر متاثر از افزایش تورم و رشد نرخ ارز، با شدت بیشتری به سرمایه‌‌‌ نیاز پیدا کرده‌‌‌‍‌اند. هرچند بسیاری از این صنایع کماکان در تیررس سرمایه‌‌‌گذاران بوده‌اند. فعالیت در این بخش‌‌‌ها در حالی بالا گزارش شده که به نظر می‌‌‌رسد هزینه شروع فعالیت تولیدی در یک سال اخیر شدت قابل توجهی پیدا کرده است.

بررسی بیشتر این گزارش نشان می‌دهد در طول 4 ماه ابتدایی سال 35/ 0‌درصد از مجوز طرح‌‌‌های صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور صادر شده است. صدور 45 مجوز تاسیس برای این مناطق در حالی صورت گرفته که سال گذشته در همین مدت 64 مورد مجوز برای این مناطق صادر شده است؛ موردی که به خوبی گویای وضعیت رکودی سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور است که قرار بود به عنوان نقاط اصلی جهش صنعتی ایفای نقش کنند.

در بیرون از این مناطق، وزارت صمت برای سرمایه‌گذاران 12هزار و 508 مجوز تاسیس جهت سرمایه‌گذاری در 31 استان به علاوه جنوب کرمان صادر کرده که پراکندگی آنها بین 30 حوزه و رشته صنعتی مختلف جالب توجه است. شواهد موجود نشان می‌دهد 66درصد از کل سرمایه‌گذاری مجوزها در 7 صنعت اصلی صورت گرفته است. در عین حال حدود 34درصد سرمایه‌گذاری‌‌‌ها در مابقی 23 صنعت و رشته فعالیت‌ صورت گرفته است. به نظر می‌رسد تقاضای بالا برای صنایعی نظیر «صنایع غذایی و آشامیدنی‌‌‌ها» به دو دلیل تقاضای بالای داخلی و امکان صادرات قابل‌توجیه است. در عین حال ساخت فلزات اساسی بیشترین حجم از سرمایه‌گذاری را که به بیش از 70هزار‌میلیارد تومان می‌رسد – در نتیجه 264 مجوز – به خود اختصاص داده است.

موردی که احتمالا به دلیل سهم بالای دریافت سوبسید ناشی از منابعی همچون برق و گاز و تقاضای بالا برای خرید محصولات این بخش در بازارهای داخلی و منطقه‌‌‌ای بوده است. اما در بخش پروانه‌‌‌های بهره‌‌‌برداری که نشانه راه‌‌‌اندازی واحد تولیدی پس از احداث بنا و خط تولید و… است، کل حجم سرمایه‌گذاری ناشی از 2169 پروانه حدود 85‌هزار میلیارد تومان بوده است.

گزارش وزارت صمت نشان می‌دهد در این بخش شاهد رشدی 3/ 13درصدی در صدور پروانه‌‌‌های بهره‌‌‌برداری هستیم که گویای راه افتادن تعداد بیشتری بنگاه صنعتی در 4ماه نخست 1400 نسبت به مدت مشابه سال قبل است. بررسی بیشتر سند وزارت صنعت، معدن و تجارت از آمارهای بخش‌‌‌های تولیدی کشور نشان می‌دهد در نتیجه این پروانه‌‌‌ها 54هزار و 245 شغل جدید خلق شده‌‌‌اند که خبر از رشدی 8/ 45درصدی دارد.

  جزئیات دقیق از آمار استانی مجوزهای صنعتی
از گزارش تازه وزارت صمت می‌توان به تحلیل نسبتا دقیقی از وضعیت صنعت و جهت‌‌‌گیری سرمایه‌گذاران نسبت به امروز و آینده رسید. آمارهای رسمی سیاستگذار صمت نشان می‌دهد امیدواری به رشد تولید و بازگشت رونق در ماه‌‌‌های ابتدایی سال افزایش یافته و سرمایه‌گذاری در کشور بیشتر شده است.

برای نمونه استان سمنان در دوره 4ماهه اول1400 بیش از دو برابر سال گذشته درخواست مجوز کرده که خبر از چشم‌‌‌انداز مثبت پیش روی فعالان اقتصادی در این استان می‌دهد. رشد 50درصدی اشتغال ناشی از افزایش صدور مجوزهای تاسیس در آذربایجان شرقی دیگر نکته جالب این آمارهاست.

در عین حال افت تعداد مجوزهای صادره در استان تهران که با رشد تعداد اشتغال‌زایی آنها همراه شده نکته دیگری است که همزمان با افت 2هزار ‌میلیارد تومانی سرمایه مجوزها ممکن شده است. در قزوین هم افزایش تعداد مجوزهای صادره با افزایش 90درصدی تولید و افت میزان اشتغال‌زایی این مجوزها همراه شده است.

یزد هم که رکورددار میزان سرمایه‌گذاری ناشی از مجوزهاست در همین دوره با افت صدور تعداد مجوزهای تاسیس روبه‌رو شده است. 937 مجوز صنعتی صادر شده در این استان خبر از افتی 5/ 15درصدی در این بخش می‌دهند هرچند رشد سرمایه این مجوزها از 5برابر شدن سرمایه‌گذاری و عبور از سطح 5/ 52هزار‌میلیارد تومانی سرمایه مجوزها در این بخش حکایت دارد.

در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بهترین عملکرد را منطقه آزاد ماکو از خود به جای گذاشته که با 9 مجوز تاسیس که سرمایه‌گذاری ناشی از آنها حدود 57‌میلیارد تومان است، قصد ایجاد اشتغالی معادل 388 نفر را دارند. طبق گزارش وزارت صمت، در کل مناطق ویژه اقتصادی 27 مجوز در این مدت صادر شده که سرمایه آنها حدود 365‌میلیارد تومان بوده و اشتغالی معادل 1071 نفر را نیز به وجود خواهند آورد. همه این آمارها به نسبت دوره مشابه در سال 1399 نزولی بوده‌‌‌اند.

  کدام صنایع برای سرمایه‌گذاران جذاب‌‌‌ترند؟
در گزارش قبلی «دنیای‌اقتصاد» پیرامون مجوزهای صنعتی صادره در بهار 1400 به جاذبه بالای «صنایع کامپیوتر و محصولات وابسته» برای سرمایه‌گذاران اشاره کرده بودیم. این بخش کماکان در کنار 4حوزه دیگر بیشترین مجوز را دریافت کرده‌‌‌اند. بخش موسوم به «سایر محصولات کانی غیرفلزی» نیز بیشترین تعداد مجوز را گرفته است.

تعداد مجوزهای این بخش در ثلث اول 1400 تعداد 1650 مورد بوده که سرمایه‌گذاری ناشی از آنها 48هزار و 755‌میلیارد تومان بوده و بیش از 46هزار نفر اشتغال‌زایی خواهند داشت.

رشد 4/ 16درصدی تعداد مجوزها، افزایش 386درصدی در سرمایه مجوزها در کنار ارتقای 100درصدی در میزان اشتغال‌زایی بخش مذکور همگی خبر از شرایطی مناسب در این بخش می‌دهد. «صنایع غذایی و آشامیدنی‌‌‌ها» هم که به سیاق سالیان اخیر صنعتی جذاب برای تزریق سرمایه و کسب سود است در 4ماه ابتدایی سال1400 بستر صدور 1203مجوز جدید با سرمایه 22هزار و 171‌میلیارد تومان و اشتغال‌زایی بیش از 31هزار نفر بوده است. این بخش با اینکه شاهد رشد دو رقمی در اشتغال و تعداد مجوز و رشد 137درصدی در حجم سرمایه مجوزها بوده ولی به نظر بخشی از جاذبه خود را در مقایسه با برخی از صنایع دیگر از دست داده است.

در بخش «ساخت مواد و محصولات شیمیایی» نیز 1184 مجوز جدید برای سرمایه‌گذاران صادر شده که به معنی افت 4/ 10درصدی تعداد صدور مجوز بوده است. سرمایه ناشی از این مجوزها البته 109درصد رشد کرده گرچه اشتغال این مجوزها با نزولی 6/ 4درصدی روبه‌رو بوده است.

در بخش «محصولات از لاستیک و پلاستیک» هم گرچه مجوزها و میزان سرمایه آنها افزایش یافته اما تعداد اشتغال کاهشی ملموس به میزان 6/ 12درصد را تجربه کرده است. شواهد موجود نشان می‌دهد بخش «کامپیوتر و فعالیت‌های مربوطه» همچنان پررونق است و تقاضا برای دریافت مجوز برای فعالیت و سرمایه‌گذاری در این بخش بالاست.

رشد 400درصدی تعداد مجوز، افزایش 1009درصدی میزان سرمایه‌گذاری و رشد 271درصدی اشتغال از نشانه‌‌‌های رشد چشمگیر تقاضای سرمایه‌گذاری در این بخش است.